FootBoom ⚽ Турниры Украинские Favbet Лига Юрій Дячук-Ставицький: "Наша футбольна Прем’єр-ліга захворіла на сифіліс"
^

Юрій Дячук-Ставицький: "Наша футбольна Прем’єр-ліга захворіла на сифіліс"

709
Юрій Дячук-Ставицький: "Наша футбольна Прем’єр-ліга захворіла на сифіліс"
Фото - FootBoom.com

В українській Прем’єр-лізі залишилося тільки 15 команд замість традиційних 16. Улітку, нагадаємо, ледве вдалося набрати в еліту необхідну кількість учасників. З огляду на нестабільне фінансове становище деяких клубів, імовірно, до завершення національного турніру команд у Прем’єр-лізі ще поменшє.

Своїм рецептом вирішення проблеми зубожіння футбольних клубів із «Газетою» поділився заслужений тренер України Юрій Дячук-Ставицький.

— Нещодавно в Києві відбулися всеукраїнські збори фахівців дитячо-юнацького футболу, — каже Юрій Михайлович. — Виступаючи на них, я заявив, що наша футбольна Прем’єр-ліга захворіла на сифіліс. У цієї організації нині відпадають руки, ноги й інші частини тіла. Учора збанкрутував «Кривбас», сьогодні ліквідували «Арсенал», завтра може зникнути «Севастополь», а післязавтра — ще котрась команда. Прем’єр-ліга нині не виконує тих завдань, які було передбачено під час її створення. Цей орган мав би створити фонд, з якого виділяли б кошти для допомоги проблемним клубам. Прем’єр-ліга мала б допомагати дитячому футболу, який працює на її клуби. А вона нічого цього не виконує.

— І який бачите вихід із ситуації?

— Найперше потрібно визначити причини цього процесу. В Україні завищено зарплати футболістам. За теперішньої ситуації в країні це — неприпустимо. Порівняння доходів пересічного українця та пересічного футболіста не витримує жодної критики. Кілька клубів зависоко підняло планку платні гравців, оскільки вони грають у Лізі чемпіонів та Лізі Європи й хочуть досягнути там результатів. Але ми бачимо приклад «Чорноморця», який грає в єврокубках і показує хорошу гру. А ще влітку одесити пішли на такий непопулярний крок, як зниження гравцям зар­плати. «Карпати» зробили те саме. Обидва клуби тепер функціонують.

Мені здається, треба припинити практику запрошення в наші клуби низькопробних легіонерів, натомість більше уваги приділяти дитячому футболу. Чомусь посередні іноземці грають у нас, а наших футболістів закордонні клуби фактично не беруть. Діти, молодь, що мають задатки, потрапляють у клуби Прем’єр-ліги, але там їм не дають можливості грати. Тому доморощеним виконавцям складно про себе заявити. В нашій збірній нібито є хороший підбір виконавців, але їх дуже мало. Якщо в національній команді Франції може бути два-три рівноцінні склади, то в нас ніким замінити гравців основи. У цьому ми переконалися в матчі-відповіді плей-оф до чемпіонату світу.

Через кризу в Україні та загалом в Європі власники клубів почали задумуватися про зниження футболістам зарплати. Дехто вже почав це робити. А той, хто вирішив уникнути цього, має проб­леми. Ті ж «Арсенал» та «Кривбас» платили завищені зарплати футболістам і через це вилетіли з професіонального футболу. Ця ситуація може повторитися і в інших клубах. Щоб не допустити цього, Прем’єр-ліга повинна спробувати домовитися з власниками клубів про зменшення зарплат і кількості легіонерів, посилення роботи з дітьми.

А нині Прем’єр-ліга не виконує регламенту, в якому записано, що кожен клуб повинен мати власну дитячу школу й належно її фінансувати: побудувати базу, облаштувати тренувальні поля, оплачувати роботу тренерів. Низка клубів цього не робить. Мова, зок­рема, про «Таврію», «Ворсклу» та «Говерлу», школи яких не представлено у вищій лізі дитячо-юнацького футболу України. Насправді треба виховувати своїх футболістів, які в майбутньому не вимагатимуть захмарних зарплат, задовольняючись середньою платнею. Цим шляхом 10 років тому пішла Німеччина. І тепер усі німецькі збірні — на провідних ролях у світі, а в Бундеслізі грає чимало місцевих виконавців.

— Але частина клубів хоче успішно грати в єврокубках, вони мають гроші й задають іншим тон високими зарплатами гравців…

— Так, є такі клуби. Але є й інші приклади. Скажімо, у «Дніпрі» більшість складу футболістів становлять українці. В «Динамо» теж близько 50% легіонерів не потрап­ляють в основу, натомість грають молоді українці. В «Чорноморці» теж є молодь, а легіонерам знизили зарплату, і це не заважає команді грати в Лізі Європи. Коли жінка йде на ринок, щоб закупити продуктів для приготування обіду, то бере із собою гаманець. Кожна має різну суму, але одна може витратити мінімум і приготувати смачну їжу, а інша — багато грошей і зварити несмачну страву. Так само й у футболі. Треба думати про навчання своїх дітей, підвищення кваліфікації тренерів і майбутнє загалом.

— «Шахтар» не один рік багато грошей вкладає у власну академію, а в основі грають тільки захисники з українським паспортом, провідними виконавцями вважають латиноамериканців…

— Це проблема керівництва «Шахтаря», тренерів та їхньої політики. Вони так поставили питання, що в атаці та лінії півзахисту грають іноземці, а українців туди не ставлять. І річ не в тім, що погано працює академія. Просто своїм вихованцям не довіряють. «Гірники» ставлять перед собою високі завдання і для їх виконання беруть легіонерів. Тому так виходить, що Сербія, хоч і невелика країна, має багато своїх представників у сильних чемпіонатах, а у великій за територією Україні фактично немає таких виконавців. Отже, в нас погана ситуація з дитячими тренерами, які не вміють готувати футболістів. І цим треба серйозно зайнятися. А наші клуби, за винятком «Шахтаря», все кидають на основу, дубль та U-19, а з дитячим футболом мало хто хоче працювати.

Як на мене, велика проблема в тому, що недостатньо уваги приділяють найменшій віковій категорії — дітям 6-10 років. Фізкультури в нас майже немає, клуби набирають дітей з інших шкіл. Подивіться, хто грає в команді U-19 «Шахтаря» — там одна-три людини з Донбасу, решта — з усієї України. Тобто вони не виховують дітей 8-10 років, а крадуть їх в інших. Це стосується не тільки «Шахтаря», а й багатьох інших клубів. За кордоном діти навчаються футболу з шести років, у нас же починають заняття з 10-ти. Окрім того, ми не програємо у функціональній підготовці, але поступаємося в технічній. Деякі гравці збірної не можуть зробити точної передачі лівою ногою.

Переконаний, вирішувати проблему потрібно знизу, з дитячого футболу. В нас є багато талановитих дітей, але вони чомусь не мають запиту за кордоном. Проблема — в навчально-тренувальній роботі, кваліфікації наставників. А клуби на це питання не хочуть звертати увагу. Якщо розвиватимемо дитячий футбол, то в майбутньому клуби зможуть менше витрачати на зарплати своїм гравцям, запрошуватимуть менше дорогих і часто поганої кваліфікації іноземців.

Читайте нас в мессенджерах

Оцените
Поделитесь

Статьи

Все статьи
Оставили комментарии на форуме: loading
Оставить комментарий на форуме
Здравствуйте!
Мы заметили что вы используете блокировщик рекламы. Очень просим отключить его для footboom.com Реклама основной источник дохода для нас. Без нее мы не сможем оплатить работу журналистов.
Добавить в исключения